Jakie obowiązki należą do opiekunek seniorów w Niemczech?

Osoby zainteresowane opieką osób starszych w Niemczech powinny zaznajomić się ze obowiązkami związanymi z tą pracą. Dzięki temu będą w stanie lepiej przygotować się do wyjazdu, a także spełnić wymagania stawiane przez pracodawcę.

Kto może liczyć na pracę w Niemczech?

Warto podkreślić, że opieka nigdy nie wygląda tak samo. Wiele zależy bowiem od stanu zdrowia podopiecznego – czy jest w stanie poruszać się samodzielnie czy może potrzebuje pomocy podczas wykonywania każdej codziennej czynności.

Podczas rekrutacji w Gastamo Opieka opiekunki mogą wskazać swoje preferencje i możliwości w tym zakresie. Tego typu sprawy załatwiane są już na etapie rekrutacji. Dzięki temu finalnie otrzymują oferty pracy, które pasują do wskazanych przez nich informacji. Oczywiście ważne jest również to, aby to one spełniły konkretne wymagania.

Te zazwyczaj związane są z doświadczeniem w pracy na podobnym stanowisku, wiedzy medycznej, a także odpowiedniego podejścia do osób starszych. Kluczowym kryterium wyboru są ponadto kompetencje językowe. Opiekunka musi być w stanie posługiwać się językiem niemieckim co najmniej w stopniu komunikatywnym – bez tego trudno wyobrazić sobie skuteczną pomoc. Zwłaszcza gdy dotyczy ona osoby wymagającej pomocy w niemal każdej czynności.

Obowiązki opiekunki osoby starszej w Niemczech

Już na etapie rekrutacji kandydatki mogą zapoznać się z dokładnym zakresem zadań, jakie czekać będą je podczas pracy. Obowiązki uściślane są również bezpośrednio po przyjeździe. Pod uwagę należy wziąć wspomniany już stan zdrowia podopiecznego, a także zasady panujące w domu, w którym mieszka.

Najważniejsze kwestie dotyczą oczywiście seniora. Opiekunka powinna dokładnie znać jego stan zdrowia, tak aby być w stanie wspomóc go podczas rehabilitacji czy też leczenia. Do tego oczywiście dochodzi wiele innych czynności, powiązanych ze stanem zdrowia osoby starszej. Najczęściej dotyczą one:

  • pomocy przy przebieraniu się,
  • podawaniu pożywienia,
  • wsparciu podczas codziennej higieny,
  • spacerów,
  • pielęgnacji,
  • obowiązków domowych – mowa to wszystkim, z czym podopieczny nie może poradzić sobie samodzielnie.

Do tego dochodzi często pomoc w przemieszczaniu się i aktywizacja osoby starszej. Jest ona niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku chorób otępiennych (np. Alzheimera). Istotne stają się zajęcia, które pozwalają przynajmniej w pewnym stopniu spowolnić rozwój schorzenia. Mogą być to nawet proste zadania skupiające się na stanie psychofizycznym podopiecznego. Aktywizacja nie tylko sprawia, że senior przestaje być pasywny, ale też czuje się potrzebny i zdolny do realizowania najróżniejszych zadań.

Czy opiekunka osób starszych zajmuje się prowadzeniem domu?

ak już wspomnieliśmy, zakres obowiązków w tym przypadku jest bezpośrednio powiązany ze stanem zdrowia podopiecznego, a także obecnością innych osób, na przykład członków rodziny. Jeśli senior nie jest w stanie zająć się prowadzeniem domu samodzielnie, opiekunka musi mu w tym pomóc.

Najczęściej związane jest to z przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem, praniem czy robieniem zakupów. Do tego dojść mogą również wizyty w aptekach i płacenie rachunków. Warto podkreślić, że obowiązki opiekunki często nie są sztywno określane, tylko wynikają z przebiegu opieki. Z tego właśnie powodu doceniane są osoby elastyczne, które potrafią w skuteczny sposób dostosować się do zmieniających się warunków.

Co nie należy do obowiązków opiekunki?

Wymieniliśmy najważniejsze wymagania, jakie powinna spełniać osoba zajmująca się seniorami, teraz warto zająć się tym, co nie należy do zakresu jej obowiązków. Choć niektórym wydaje się, że opiekunka powinna brać czynny udział w procesie leczenia, w wielu przypadkach jest to mocno ograniczone.

Opiekunka nie powinna zajmować się rozdzielaniem leków i decydowaniem o przyjmowanych dawkach, wykonywaniem zastrzyków, a także innymi czynnościami medycznymi, które związane są z kompetencjami pielęgniarskimi.

W Niemczech w tym celu organizowane są specjalne, domowe wizyty pielęgniarki, która jest zatrudniona w Pflegedienst, czyli w tamtejszych instytucjach medycznych. To na jej barkach spoczywać powinny typowe obowiązki medyczne.

Znajdź pracę dla opiekunki z Gastamo Opieka

Wiedza na temat konkretnych obowiązków jest istotna dla każdej kandydatki, bez względu na to, czy ma być to jej pierwsza praca czy może któraś z kolei. Konsultanci Gastamo Opieka doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zapewniają pełne wsparcie na każdym etapie procesu rekrutacyjnego.

Już po wysłaniu pierwszego zgłoszenia z CV możemy liczyć na kontakt zwrotny. Podczas rozmowy telefonicznej konsultant przekazuje wszystkie kluczowe informacje na temat pracy w Niemczech. Sprawdza on również konkretne kompetencje i doświadczenia. To na tej podstawie wyszukuje on później atrakcyjne oferty pracy, zgodne ze wskazanymi umiejętnościami i wymaganiami.

Dzięki temu opiekunki nie muszą martwić się, że zdobyta przez nich praca okaże się zupełnie inna od tego, na co się przygotowały. Tak rozumiane wsparcie pomaga przeprowadzić całą procedurę rekrutacyjną do szczęśliwego końca.

Czy warto zdecydować się na pracę w Niemczech przy opiece nad osobami starszymi? Najważniejszą zachętą są oczywiście kwestie finansowe. Opiekunki, które zdecydowały się na wyjazd, mogą często liczyć na znacznie wyższe zarobki w porównaniu z ofertami dostępnymi w kraju. Do tego dochodzi możliwość faktycznej pomocy innym, jak również podszkolenia własnych kompetencji językowych.

Dzięki Gastamo Opieka znalezienie takiej pracy okaże się znacznie łatwiejsze niż w przypadku działania w pojedynkę. Odpada bowiem konieczność przeglądania ofert (publikowanych najczęściej w internecie), weryfikowania pracodawcy, a także załatwiania rozmaitych formalności. Nie należy zapominać przy tym o gwarantowanej ochronie. Konsultanci Gastamo Opieka to najlepsze zabezpieczenie przed różnego rodzaju oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

Praca opiekunki w Niemczech bez języka nie ma sensu

Praca opiekunki w Niemczech bez języka nie ma sensu

Szansa na faktyczną pomoc ludziom i korzystne warunki finansowe – to dwa najczęściej wymieniane powody, dla których wiele osób decyduje się na wyjazd z Polski do Niemiec w celach zawodowych. Wiele kobiet decyduje się na stanowiska opiekunek osób starszych, które są...

czytaj dalej