Różnice kulturowe

Wyjazd do pracy w Niemczech to okazja do tego, aby zdobyć dobrze płatne stanowisko, poznać nowych ludzi, a także poprawić umiejętności językowe. Choć jest to nasz sąsiad, warto pamiętać o pewnych różnicach kulturowych dzielących nasze narody. Zapoznanie się z nimi sprawi, że pobyt w Niemczech może okazać się łatwiejszy. Zwłaszcza na początku, kiedy to dopiero będziemy oswajać się z nowym miejscem.

Gastamo Opieka prowadzi rekrutację opiekunów i opiekunek zainteresowanych pracą w Niemczech. Korzystając z naszego doświadczenia i udanej współpracy z wieloma pracodawcami w tym kraju, jesteśmy w stanie znaleźć dla Ciebie ofertę pracy spełniająca wszystkie Twoje wymagania oraz potrzeby. Zachęcamy do wysyłania formularzy zgłoszeniowych.

Najważniejsze różnice kulturowe Polska-Niemcy

Osoby, które po raz pierwszy wyjeżdżają do Niemic, często wspominają o pewnego rodzaju „sztywności” tamtejszych ludzi. Zazwyczaj przejawia się to bardzo formalnym podejściem do wielu spraw. Brak u nich pewnego luzu, typowego chociażby dla osób z Hiszpanii czy Portugalii.

Nie można jednak powiedzieć, że jest to zła cecha. Niemcy bywają poważni, ale często ta postawa przemija wówczas, gdy lepiej ich poznamy. Nie należy więc zrażać się już na starcie, ponieważ są to bardzo mili, życzliwymi ludzie.

Co istotne, uwielbiają oni porządek. Niemiec rzadko się spóźnia, stara się również żyć w bardzo uporządkowany, zorganizowany sposób. Doskonale widoczne jest to chociażby w niemieckiej architekturze i infrastrukturze. Wszystko musi być na swoim miejscu, dlatego Niemcy rzadko stawiają na „twórczy chaos”.

Taka postawa przejawia się też w kontaktach międzyludzkich i zawodowych. Polacy zatrudnieni przez niemiecką firmę muszą przygotować się na pewien rygor związany z punktualnością i poważnym traktowaniem zlecanych obowiązków. Trudno w tym względzie liczyć na spontaniczność. Zwłaszcza gdy związane jest to ze ściśle określoną umową o pracę.

Decydując się na pracę w Niemczech, należy więc przygotować się na konieczność poważnego podchodzenia do praw i obowiązków pracownika. Jeśli zaś chodzi o kontakty biznesowe, zazwyczaj mają one czysto formalny charakter.

Życie i praca w Niemczech – o czym jeszcze warto pamiętać?

Podejście do życia i pracy nie wyczerpuje omawianego tematu. Pewnym różnic między Polakami a Niemcami musimy doszukiwać się także w podejściu do ekologii i recyklingu. Obie kwestie w Niemczech są niezwykle istotne, o czym świadczą chociażby dość rygorystyczne przepisy. Bagatelizowanie tego typu spraw może skończyć się nie tylko wysokimi rachunkami, ale też pewnym ostracyzmem społecznym.

Dość rygorystyczne są również przepisy związane z ciszą nocną. Niemcy podchodzą do tego bardzo poważnie, dlatego osoby zachowujące się zbyt głośno muszą liczyć się z częstymi upomnieniami. Co istotne, jeśli Niemcowi coś się nie spodoba, możemy mieć pewność, że nam o tym powie. Nie ma tu miejsca na subtelności czy też taryfę ulgową.

Choć dostosowanie się do zasad panujących w Niemczech wydaje się trudne, w rzeczywistości sprawa jest dużo prostsza. Do wszystkiego można się bowiem przyzwyczaić. Warto w tym miejscu podkreślić, że niemieccy pracodawcy bardzo cenią pracowników z Polski. Podkreślają między innymi ich podejście do obowiązków pracowniczych. Polacy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy, co Niemcom bardzo imponuje.

Do tego dochodzi nasza punktualność, otwartość, jak również chęć doskonalenia własnych umiejętności językowych. Wszystko to sprawia, że Polak w Niemczech jest zazwyczaj przyjmowany z otwartymi rękoma.

Znajdź pracę z Gastamo Opieka

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Chętnie wyjeżdżamy do naszych zachodnich sąsiadów w poszukiwaniu lepszych zarobków, a także ciekawych wyzwań. Dzięki pomocy Gastamo Opieka, wszystko to okaże się jak najbardziej możliwe.
Świadczymy kompleksową pomoc podczas poszukiwania zatrudnienia – zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Co najważniejsze, wszelkie oferty pracy analizujemy pod kątem Twoich kompetencji oraz wymagań. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz pracę, która będzie Ci odpowiadać.

Rekrutacja opiekunka/opiekun
osób starszych Niemcy

Zobacz jak przebiega proces rekrutacji na opiekuna osób starszych w Niemczech.

Co zrobić, by znaleźć pracę w Niemczech?

Nasza agencja pracy dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech zachęca do współpracy wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy w tym kraju. Gwarantujemy pełne wsparcie na każdym etapie rekrutacji.

Korzystając z nasze strony internetowej, prześlij formularz zgłoszeniowy, do którego dołączysz CV, dokumenty potwierdzające Twoje kompetencje i referencje od poprzednich pracodawców. Jeśli nie posiadasz aktualnego CV, nic straconego. Skorzystać możesz bowiem z naszego kreatora, dzięki któremu przygotujesz je łatwy i szybki sposób.

Po wysłaniu zgłoszenia skontaktuje się z Tobą konsultant Gastamo w celu przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej. W jej trakcie przedstawisz swoje wymagania, a także poznasz wszystkie dostępne możliwości pracy. Po rozmowie wyślemy Twoje dokumenty do współpracujących z nami pracodawców. Po kilku dniach nasz konsultant odezwie się ponownie, tym razem z konkretną ofertą pracy. Oczywiście dostosowaną do Twoich potrzeb i umiejętności.

Na tym jednak nasza pomoc się nie kończy. Gwarantujemy pełne wsparcie na etapie załatwiania niezbędnych formalności, a także wyjazdu do Niemiec. Po wypełnieniu umowy bezpiecznie wrócisz do kraju.

Przygotuj się do pracy w Niemczech

Nie wiesz, jak przygotować się do wyjazdu? A może obawiasz się wspomnianych wcześniej różnic kulturowych? Dzięki Gastamo Opieka tego typu problemy przestaną mieć znaczenie. Nasi fachowcy świadczą bowiem kompleksowe doradztwo, w ramach którego wyjaśnią wszelkie trapiące Cię wątpliwości. Odpowiedzą na każde pytanie związane z pracą w Niemczech i procedurą rekrutacyjną.

Wszystko to sprawia, że do pracy wyjedziesz z pełną wiedzą na temat istotnych dla Ciebie spraw. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze świadczonymi usługami, a także do kontaktu z nami. Poprzez numer telefonu, adres e-mail lub też dostępny formularz zgłoszeniowy.