Praca opiekunki w Niemczech bez języka nie ma sensu

Szansa na faktyczną pomoc ludziom i korzystne warunki finansowe – to dwa najczęściej wymieniane powody, dla których wiele osób decyduje się na wyjazd z Polski do Niemiec w celach zawodowych. Wiele kobiet decyduje się na stanowiska opiekunek osób starszych, które są niezwykle często poszukiwane u nas zachodnich sąsiadów. Tak się składa, że pracownice z Polski cieszą się dużym uznaniem wśród pracodawców.

Wskazują oni głównie na ogromną chęć do pracy. Opiekunki z Polski w niezwykle sumienny sposób podchodzą do swoich obowiązków, cały czas starając się dać z siebie wszystko. W przypadku pracy z drugim człowiek (zwłaszcza takim, który potrzebuje codziennej pomocy) jest bardzo ważne. Warto podkreślić również fakt, iż polskie opiekunki coraz częściej mogą pochwalić się więcej niż przyzwoitymi kompetencjami językowymi. W wielu przypadkach to właśnie one decydują o zatrudnieniu.

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna dla opiekunki osób starszych?

Choć odpowiedź na tak postawione pytanie może wydać się oczywista, nie wszyscy w taki sposób podchodzą do tej sprawy. W sieci często można znaleźć pytania o pracę dla opiekunki bez języka lub przynajmniej z mocno okrojonymi kompetencjami językowymi.

Jak jednak pokazuje praktyka, brak odpowiednich umiejętności w tym zakresie najczęściej bywa po prostu dyskwalifikujący. Opieka nad starszymi wymaga ciągłego kontaktu z drugim człowiekiem – ciężko wyobrazić sobie codzienną pomoc bez odzywania się do siebie. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z osobą starszą czy też mającą problemy z poruszaniem się i wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności.

Warto podkreślić fakt, iż rozmowa ma także wymiar psychologiczny. Nie służy wyłącznie do przekazywania podstawowych informacji (np. na temat stanu zdrowia), ale też do nawiązywania relacji i pogłębiania więzi. Dobre stosunki z opiekunką są dla osoby starszej bardzo ważne. Dzięki nim czuje się ona bezpiecznie. Ma również pewność, że może liczyć na nią w sytuacjach trudnych i takich, które wymagają współpracy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo zrozumieć, dlaczego znajomość języka niemieckiego jest tak ważna. Dla wielu pracodawców jest wręcz kluczowa – bez niej trudno myśleć o pozytywnym wyniku procesu rekrutacyjnego.

Jak poprawić swoje umiejętności językowe?

Opiekunki zgłaszające się go Gastamo Opieka mogą liczyć na pomoc nie tylko w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Agencja zapewnia również dostęp do bardzo przydatnych szkoleń zawodowych, które skupiają się między innymi właśnie na znajomości języka niemieckiego. Dzięki nim można utrwalić dotychczas zdobytą wiedzę lub zacząć od nauki podstaw, które z czasem pozwolą myśleć o rozpoczęciu starań o zatrudnienie w Niemczech.

Szkolenia językowe to także doskonała okazja do tego, aby urozmaicić swoje CV, które przecież jest podstawowym narzędziem podczas poszukiwania pracy. To na jego podstawie agencja Gastamo Opieka wyszukuje atrakcyjne oferty pracy i kontaktuje się z partnerami w różnych krajach. Im okaże się ono „mocniejsze”, tym lepiej. Co jeszcze może pomóc opiekunce w znalezieniu dobrze płatnej pracy?

  • Doświadczenie zawodowe – jeśli nie będzie to pierwsza praca na tym stanowisku, tym lepiej. Dzięki temu pracodawca dostanie jasny komunikat, że ma do czynienia z osobą, która zna się na obowiązkach, jakie chce wykonywać. Opiekunki z doświadczeniem mają znacznie większe szanse na zatrudnienie. Zwłaszcza gdy pracowały w Niemczech, z osobami starszymi.
  • Referencje – skoro opiekunka może pochwalić się sporym doświadczeniem, dobrze byłoby w jakiś sposób je udowodnić. Na przykład za sprawą referencji wystawionych przez poprzednich pracodawców. Zawarte w nich informacje okażą się również wskazówką na temat tego, czym wyróżnia się opiekunka i jak podchodzi do swoich obowiązków. Wszystko to oczywiście zwiększa szanse na zatrudnienie.
  • Dokumenty potwierdzające ukończenie kursów – zarówno zawodowych, jak i językowych. Najlepiej przetłumaczyć je na język niemiecki, tak aby pracodawca był w stanie szybko zapoznać się z kompetencjami opiekunki. Każdy kolejny „papier” sprawia, że kandydatura może zostać rozpatrzona pozytywnie. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy opieka dotyczy osoby, która nie jest w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności.

Do procesu rekrutacyjnego należy podejść poważnie i odpowiednio się do niego przygotować. Zgłoszenie wysłane przez stronę agencji Gastamo Opieka zdecydowanie zwiększa szansę na znalezienia pracy w Niemczech przy opiece osób starszych, jednak zawsze warto zrobić wszystko, aby pracodawca spojrzał na nas przychylnym okiem. Nie da się ukryć, że umiejętności językowe w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące.

Jeśli więc pod tym względem występują jakiekolwiek braki, dobrze byłoby je uzupełnić. Na przykład poprzez odpowiednie szkolenia zawodowe lub dodatkowe kursy, które skupiają się tylko na języku niemiecki i jego użyciu w codziennych relacjach z innymi osobami.

Praca dla opiekunek w Niemczech

Nie da się ukryć, że opieka nad osobami starszymi cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Opiekunki z Polski bardzo często wyjeżdżają do Niemiec – zarówno w celach zarobkowych, jak i z chęci pomocy osobom starszym.

Wszystko to okaże się jednak niemożliwe bez znajomości języka niemieckiego. Należy o tym pamiętać jeszcze przed procesem rekrutacyjnym, zanim zdecydujemy się wysłać swoje CV. Oczywiście nie jest tak, że język trzeba znać w stopniu perfekcyjnym. Chodzi tylko (albo aż) o odpowiednią, codzienną komunikację. Opiekunka powinna być w stanie zapoznać się ze stanem zdrowia osoby starszej i móc reagować na zgłaszane przez nią osoby.

W tym przypadku nie może być mowy o pomyłkach czy też nieporozumieniach, które mogłyby doprowadzić do różnego rodzaju pomyłek. Biorąc to wszystko pod uwagę, dbałość o własne umiejętności językowe wydaje się kluczowa. Bez względu na to, czy mowa jest o opiekunce doświadczonej czy może o takiej, która szuka pierwszej swojej pracy na tym stanowisku.

Jakie obowiązki należą do opiekunek seniorów w Niemczech?

Jakie obowiązki należą do opiekunek seniorów w Niemczech?

Osoby zainteresowane opieką osób starszych w Niemczech powinny zaznajomić się ze obowiązkami związanymi z tą pracą. Dzięki temu będą w stanie lepiej przygotować się do wyjazdu, a także spełnić wymagania stawiane przez pracodawcę. Kto może liczyć na pracę w Niemczech?...

czytaj dalej